As we get ready for out trip, it is my intention to use up what’s in our cupboards and fridge. There by saving money and using stuff up before it goes bad.
Saving money means more money towards spending on our trip. My last two weeks have been living pretty frugal. And I am okay with that.
This week’s meal planning, I thought it would be frugal to combine a few items from the grocery store to go with the food already in the cupboard. Let’s see how this goes (pen and paper on the kitchen table. Let’s see what I can scribble down).
(C) Cupboard
(F) Fridge/Freezer
(S) Store
- Sunday: Crispy Panko-Encrusted Tofu (S), Mashed Cauliflower(F), Salad (F), and sliced Apples (C)
- Monday: Spaghetti(C), Vegan Dinner Rolls(C), Salad(F)
- Tuesday: Vegetable Paella (S)and a mixed greens salad(F).
- Wednesday: Bean Burgers(C), Zucchini Fries(S), Strawberries(S)
- Thursday: 3-Bean Vegetarian Chili(C) with Vegan Sour Cream(S), Sweet Potato Fries(S)
- Friday: Fend For Yourself Friday (C/F)
Score:
(C)(F) = 9
(S) = 5 (panko tofu & vegan sour cream are from same package)
Not bad. With more practice I will get better. As you can see, most of what I need to shop for is produce. With that, I will only buy what is needed. And most of what already have stocked is produce that needs to be used up before it goes bad.
Vegan Lifestyle
I know this is a financial blog and I am rambling raw-vegan. But I am stoked! It’s been great! I have been listening to my body and what it desires to eat. I have been whipping up smoothies and eating salads like crazy! Those salads… I have been craving. Weird! But totally delish! And my body has been quenching up the thirst with water or tea. Last night I was offered a beer and I turned it down. Like my body doesn’t even desire or want it. Tried a soda the other day and it was the sweetest un-tastiest thing I’ve had. Out to dinner and it was a baked potato and salad for me. Or I’ve had soup and salad for lunch during work. Snacks: I mix my own trail mix with cranberries, nuts, and pretzels or eat an apple. I crave yummy goodness now. I love it!
I’ve also been listening to my body when it tells me its full. And my portions are rather small now. But I also eat 6 mini meals/snacks throughout the day to keep me nourished. I haven’t lost anymore weight, but I have maintained it well. I feel great.
Financially with a Vegan diet: it is not expensive for me. I am still trying to figure out why people think it is expensive to eat healthy. I think it might be that people are not aware of how to substitute products when cooking. There are always frugal alternatives to expensive ingredients when called for in a recipe.
When I shop, this is usually what I pay:
- A block of tofu is $1.30 – $2.00.
- Can of beans is $0.89 – $2.00 (usually get 2 servings, at least). or buy a bag of beans to cook and freeze in individual servings. Then you’ll get a lot for your money!
- My salad bags are $2.00 and feed for a week.
- Soup – buy what is on sale or even better make you own! When produce is near its end and needs to be used, I whip up soups for lunch.
- Produce/Fruit – buy what is on sale
And all those meals will make great lunch leftovers (save more $$ :)) and the extra fruit will be used up in my morning smoothies. Loving it!
To find more great menu plans, visit Orgjunkie.com